Bezpieczna jazda na rowerze

Jazda na rowerze dla wielu ludzi jest formą aktywnego spędzania czasu, ale także alternatywnym środkiem transportu. Bez względu na to, w jakich celach korzystamy z jednośladu jedno jest pewne; musimy zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Jak zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo?

5639830977_8dd42bdeef_zW pierwszej kolejności powinno zadbać się o swój sprzęt pod względem technicznym. Ważne jest nie tylko jego obowiązkowe wyposażenie, ale również zadbanie o jego regularny przegląd. Wszystkie elementy muszą być sprawne i działać bez zarzutów. W tym celu zalecana jest regularna konserwacja oraz pielęgnacja jednośladów.

W okresie wiosennym na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów; słońce i dłuższy dzień sprzyjają korzystaniu z tego środka transportu. Dlatego rower powinien być wyposażony we wszystkie obowiązkowe elementy. W tym wypadku mowa jest o białym świetle z przodu, czerwonym i odblaskowym świetle z tyłu, a także działających sygnale dźwiękowym. Bezpieczna jazda gwarantowana jest także dzięki sprawnym hamulcom, mocno dokręconym kołom, a także odpowiednio napompowanym oponom.

W kodeksie ruchu drogowego nie ma zapisu o obowiązkowym stroju dla rowerzysty. Jednak w momencie, gdy chcemy czuć się maksymalnie bezpieczni podczas jazdy, powinniśmy przynajmniej zdecydować się na założenie kasku. Wielu rowerzystów po zmroku zakłada także kamizelki odblaskowe, żeby jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność na drodze. Na dłuższe trasy rowerowe zalecane jest także skorzystanie ze specjalistycznych rękawiczek, które skutecznie zwiększają naszą przyczepność do kierownicy. Nie zaszkodzą także ochraniacze. Jednak są to już raczej dodatkowe formy zabezpieczenia, które warto stosować u najmłodszych.
Bezpieczna jazda to przede wszystkim stosowanie się do obowiązujących przepisów i znaków drogowych. W większości miast istnieją specjalne ścieżki rowerowe, dzięki którym poruszanie się po ulicach i przestrzeniach miejskich jest dużo łatwiejsze. Podstawową zasadą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta jest natomiast zachowanie bezpiecznej odległości nie tylko między pieszymi, ale także innymi pojazdami w ruchu drogowym. W przypadku pełnoletnich rowerzystów nie ma nakazu posiadania stosownej dokumentacji uprawniającej do jazdy. Jednak osoby małoletnie powinny zawsze mieć ze sobą stosowny dokument, którym w tym wypadku jest karta rowerowa.

Podczas jazdy należy zatem zastosować się do kilku prostych reguł; należy używać sprawnego roweru, przestrzegać przepisów drogowych, sygnalizować zamiar skrętu, a co najważniejsze maksymalnie uważać i unikać kolizyjnych sytuacji. Podstawową umiejętnością powinna być zatem wiedza, jak oceniać realną odległość. Dzięki temu skutecznie zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Należy mieć świadomość, że rower to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki i odpowiedzialność. Rowerzyści, tak jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, muszą stosować się do nakazów, zakazów czy innych reguł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *