Jestem dorosły, a nie umiem jeździć na rowerze!

12599670785_f9432cb3ac_zJazda na rowerze jest ogromną przyjemnością. Jadąc na rowerze można się zmęczyć fizycznie, spalić znaczną ilość kalorii, ale jednocześnie można odprężyć się psychicznie i naprawdę wypocząć. W naszym kraju powstało w ostatnim czasie wiele pięknych ścieżek rowerowych. W godzinach porannych oraz wieczornych, zwłaszcza w parkach, można zaobserwować wielu miłośników jazdy na rowerze. Wielu z nich uprawia ten sport, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną, ale dla wielu jest to po prostu hobby. Są jednak osoby, które na cyklistów patrzą z bardzo dużą zazdrością, ponieważ sami chcieliby wsiąść na rower, ale niestety … nie potrafią na nim jeździć.

Wielu dorosłych ludzi nie potrafi jeździć na rowerze. Przyczyny tego są różne; brak funduszy w dzieciństwie na zakup roweru, strach przed upadkami, a w dorosłym życiu brak czasu na rozrywki i hobby. Jednak przychodzi moment, kiedy chcielibyśmy nauczyć się czegoś, co było dla nich niedostępne przez wiele lat. Dziś, kiedy tak wiele osób chce dbać o własne zdrowie poprzez wdrażanie ruchu w swoją codzienność, decyduje się na jazdę na rowerze. Oczywiście początkowo nie jest to łatwe – dorosłych ludzi przed lekcją jazdy odstraszanie nie tylko strach, ale przede wszystkim wstyd. Jednak nie ma się czego wstydzić! Jazda na rowerze nie jest trudna i przeznaczona jest dla każdego, bez względu na wiek!

Gdzie, kiedy i z kim?

Do jazdy na rowerze wybieraj miejsca, w których droga jest prosta, a ruch niewielki. Najlepiej, aby na wybranej drodze w ogóle nie jeździły samochody – można poczuć się wtedy komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli się wstydzisz – choć nie powinieneś – warto wybrać taką porę, kiedy w parku, czy na ścieżce rowerowej nie ma wielu osób. Wczesne poranki, zwłaszcza niedzielne, są najbardziej komfortowe pod względem natężenia ruchu w tego typu miejscach. Naukę na rowerze powinieneś rozpocząć z osobą, której ufasz, ale przede wszystkim musi być ona bardzo cierpliwa; nie może się irytować, ponieważ przez to i Tobie przejdzie ochota na naukę. Niektórym bardzo pomaga odkręcenie pedałów w pierwszej fazie nauki jazdy. Dzięki temu można „poczuć” rower, doskonale wyczuć kierownicę. Rower powinien być również dobrze przygotowany; dobrej jakości opony, a przede wszystkim dobre hamulce, które dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa. Na rowerze musisz czuć się stabilnie.

Czas na własny rower

Pierwsze próby jazdy mogą odbywać się na rowerze dorosłego dziecka czy współmałżonka. Jeżeli jednak czujesz, że jest to sport, który Ci się podoba, a jazda wychodzi Ci coraz lepiej, warto kupić swój rower. Jaki? To zależy od tego, gdzie będziesz chciał na nim jeździć. Czy uczysz się, aby móc przemieszczać się po mieście, czy chcesz wybierać się ze znajomymi bądź rodziną na kilkudniowe wycieczki, czy może stawiasz sobie cele jeżdżenia po trudnych górskich szlakach? Do wyboru są rowery miejskie, górskie, szosowe i trekkingowe. Różnią się one wyglądem, rodzajem ramy, a także ciężkością. Warto „przymierzyć” kilka rodzajów rowerów w dobrym sklepie kolarskim i zdecydować się na ten, na którym czujesz się najstabilniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *