Najczęściej popełniane błędy przez rowerzystów

8116263516_7f13da9651_cJazda na rowerze jest powszechnie uznawana za sport, który może być uprawiany przez osoby w każdym wieku, o zróżnicowanych predyspozycjach oraz tężyźnie fizycznej. Nie należy jednak zapominać o tym, że jak każda aktywność fizyczna, jazda na dwóch kółkach także ma swoje ograniczenia. Chcąc w bezpieczny i komfortowy sposób przemieszczać się na rowerze, warto zapoznać się z kilkoma błędami popełnianymi przez cyklistów i unikać ich powielania.

Rower staje się coraz bardziej popularnym alternatywnym środkiem transportu w środowisku miejskim. Oprócz czynników ekologicznych, z pewnością w niemałym stopniu przyczyniają się do tego coraz większe korki samochodowe, które wydłużają czas niezbędny na dotarcie do miejsca pracy czy nauki. Dlatego też wciąż rośnie liczba osób wsiadających na rower każdego dnia i przemieszczających się zarówno po dostępnych ścieżkach rowerowych jak i jezdniach. W szczególności w tym drugim przypadku poważnym błędem jest zapominanie o zapewnieniu elementów, zwiększających widoczność rowerzysty na drodze. Przede wszystkim rower powinien być wyposażony w białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu. Kupując odzież rowerową również warto zwrócić uwagę czy posiada ona dodatkowe elementy odblaskowe, zwiększające nasze szanse na bycie zauważalnym przez pozostałych uczestników drogi.

Kolejnym niezwykle częstym błędem popełnianym przez miejskich rowerzystów jest wykonywanie nagłych i nieprzewidywalnych ruchów, takich jak zmiana kierunku jazdy bez wcześniejszego zasygnalizowania swoich zamiarów. Dzieląc pas ruchu z innymi osobami stwarzamy w ten sposób zagrożenie zarówno dla siebie jak i pozostałych osób.

12724063393_86da0e8073_zPrzemieszczając po mieście często można napotkać rowerzystów, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad ruchu drogowego. Najczęściej łamane przepisy to przekraczanie na rowerze ulicy w miejscu bez wyznaczonej ścieżki czy przejeżdżanie na czerwonym świetle. Wiele osób przemieszczających się na dwóch kółkach narzeka na pieszych wkraczających na ścieżki rowerowe, gdy tymczasem rowerzyści także często użytkują w niewłaściwy sposób drogi przeznaczone dla pieszych bądź samochodów. Jeśli po drugiej stronie ulicy znajduje się pas ruchu dla rowerów warto nadłożyć te kilka metrów drogi aby na niego wjechać, zamiast poruszać się między samochodami czy pieszymi. Istotnym błędem popełnianym przez rowerzystów jest także przemieszczanie się bez kasku, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, lecz także buduje wizerunek odpowiedzialnych cyklistów w oczach innych użytkowników dróg. Wiele osób korzystających z roweru jako miejskiego środka transportu odznacza się nieznajomością prawa regulującego zasady korzystania z tego pojazdu na drogach publicznych. Szczególnie ci rowerzyści, którzy nie posiadają samochodowego prawa jazdy, mogą mieć poważne braki w wiedzy dotyczącej zasad ruchu drogowego, które obowiązują wszystkich, bez względu na wybrany środek transportu.

Podsumowując, będąc miłośnikiem jazdy na rowerze w terenie miejskim, nie możemy zapominać że mamy nie tylko wiele praw i udogodnień, lecz także nałożone są na nas liczne obowiązki. Przemieszczając się na dwóch kółkach po drogach wraz z innymi pojazdami, musimy zrozumieć i przyswoić , że podobnie jak samochód, motocykl czy autobus, musimy również jeździć zgodnie z przepisami i rozporządzeniami dotyczącymi ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *