Rowerem na wakacje

Rowerem po Turcji

Rowerem po TurcjiZainteresowanie społeczeństwa aktywnym wypoczynkiem bezustannie rośnie, zarówno ze względów zdrowotnych, estetycznych jaki i rekreacyjnych. Wakacyjny wypoczynek zaplanowany z dużą ilością ruchu dla wielu osób staje się ulubiony sposobem spędzania wolnego czasu a także szansą na przeżycie wspaniałej przygody. Długodystansowa turystyka rowerowa jest dyscypliną sportową, polegającą na podróżowaniu w różnorodne miejsca na całym świecie oraz zwiedzaniu napotkanych po drodze miast, miasteczek i ostoi naturalnej przyrody. Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów na zbliżający się urlop, koniecznie rozważ możliwość zaplanowania wyjątkowej trasy i przemierzenia jej na dwóch kółkach.

Turystyka rowerowa, podobnie jak wspólne przejazdy czy podróżowanie autostopem, jest jedną z najtańszych możliwości przemieszczania się na stosunkowo długich dystansach. Miłośnicy wielokilometrowych wycieczek rowerowych, trwających od kilku dni do nawet kilku miesięcy, niejednokrotnie organizują przejazdy grupowe, zaopatrzone w pomoc samochodu podążającego ich śladem. Jest to niemałe wsparcie dla wszystkich tych którzy źle ocenili swoje możliwości i nie nadążają za pozostałymi uczestnikami przejażdżki oraz nieoceniony komfort w przypadku doznania urazu przez rowerzystę. Mnóstwo osób decyduje się jednak na podróżowanie bez wsparcia samochodu, zdając się jedynie na możliwości własnego roweru. Część z nich przewozi ze sobą wszystkie przedmioty niezbędne podczas wycieczki, takie jak śpiwór, namiot, bidon, przybory kuchenne, podstawowe narzędzia oraz wszystkie inne rzeczy, konieczne do przerwania. Istnieją także tacy, którzy podróżują jedynie z kilkoma podstawowymi przyborami, jadają w restauracjach a na nocleg zatrzymują się w hotelach. Z pewnością oszczędzają wiele sił potrzebnych do przewiezienia bagażu na rowerze, lecz ich portfele opróżniają się znacznie szybciej.

Czego potrzebujesz aby wyruszyć w drogę?

Jeśli zafascynował Cię ten sposób spędzenia wakacji i pragniesz już dziś zaplanować swoją wycieczkę, koniecznie weź pod uwagę kilka ważnych elementów. Podstawowym z nich jest przygotowanie roweru do pokonania długiej trasy. Nie musi być to sprzęt najwyższej klasy, zakupiony za bardzo duże pieniądze. Przede wszystkim powinien być w pełni sprawny i wygodny, ponieważ spędzisz na nim niemało godzin. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór trasy dostosowanej do indywidualnych możliwości. Przygodę z wakacjami na rowerze warto zacząć od kilkudniowych wycieczek i wybrać niezbyt wymagającą i dobrze oznakowaną drogę. Oczywiście nie zwalnia nas to z konieczności posiadania mapy, która niejednokrotnie przyda się, jeśli w trakcie wycieczki konieczne będzie wybranie innego szlaku. Istotne jest obliczenie długości trasy oraz zaplanowanie ilości kilometrów, które chcemy pokonać w ciągu każdego dnia. Należy także zadecydować czy będziemy kontynuować jazdę po zmroku oraz określić miejsca noclegów. Warto także zapewnić sobie odpowiednią ilość godzin na sen i wypoczynek, tak aby podostawać w pełni sił i uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z opóźnieniami. Ostatnią ważną wskazówką jest zabranie ze sobą jedynie najpotrzebniejszych rzeczy, dostosowanych do warunków klimatycznych oraz długości trasy. Choć w pewnością istotny jest każdy kilogram który ze sobą przewozimy, to nie wolno nam zapomnieć o posiadaniu w bagażu podstawowych narzędzi rowerowych, nieocenionych w razie jakiejkolwiek usterki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *